ADÜ’den tarihi bir başarı daha

adu den tarihi bir basari daha manset

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, kalın bağırsak ameliyatlarında uyguladığı kapalı (laparoskopük) yöntem sayesinde 48 hastayı sağlığına kavuşturdu.

Aydın’da birçok alanda ilklere imza atan ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kalın bağırsak ameliyatlarında da bir ilki başardı. Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın çalışmalarıyla artık hastane bünyesinde kalın bağırsak ameliyatları kapalı (laparoskopük) yöntemle yapılıyor. Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından iki yıldır yapılan kapalı kalın bağırsak ameliyatları sayesinde bugüne kadar 48 hasta, sağlığına kavuştu.

“GÜNLÜK YAŞAMLA İLGİLİ KISITLAMALAR YOK”

Kentte bir ilk olma özelliğini taşıyan kapalı kalın bağırsak ameliyatının uzun ve kaliteli yaşam yolunu açtığını belirten ADÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz, “Kalın bağırsak (kolon ) kanserleri bölgemizde ve ilimizde oldukça fazla görülen kanser türleri olmakla beraber tanı anında yüzde 90’ı ameliyat şansına sahip. Tedavide erken tanı koymak önemli olup cerrahi tek yol. Açık ve kapalı (laparoskopik) cerrahi yolları mevcut. Klasik açık cerrahide hastalar ameliyat sonrası ciddi bir ağrı duyar, hastanın uzun bir süre ağrı kesici kullanması gerekir, hastanede daha uzun süreli yatmaları gerekir ve normal günlük yaşantılarına dönmeleri genellikle birkaç ayı bulur. Laparoskopik (kapalı) kalın barsak ameliyatlarında ise damar yolu ile verilen tüm serumlar ve ilaçlar genellikle ilk üç gün içinde kesilip, hasta 3-5 gün arasında hastaneden taburcu edilir. Günlük yaşamla ilgili kısıtlamalar yok” dedi.

“BAĞIRSAK TIKANIKLIĞI DAHA AZ”

Kapalı ameliyat sonrası hastanın karnının görünümünün fazla değişmediğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “Klasik açık ameliyatlardan sonra hastanın karnında uzunluğu 20-40 santimetre arasında değişen bir ameliyat yarası izi kalır. Laparoskopik ameliyat sonrası ise hastanın karnının görünümü fazla değişmez. Karnın görünümü açık ameliyatla karşılaştırıldığında mükemmeldir. Fıtık oluşumu, ameliyata bağlı yapışıklık ve bağırsak tıkanıklığı daha azdır. Laparoskopik ameliyat sonrası  hastanın bağışıklık durumunun daha az bozulması, hastaların çok daha çabuk toparlanması, yara yerlerinin açık ameliyata kıyasla çok daha  küçük olması nedeni ile kemoterapi gibi ek tedavi gerekiyor ise  bunlara hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra başlanabilir. Onkolojik prensiplere uygun yapılan bir teknik olduğu için açık cerrahi ile onkolojik açıdan aynı sonuçları veriyor. Biz de hastanemizde 3 yıldır artan bir ivme ile kapalı kalın bağırsak kanseri ameliyatları yapıyoruz. Bu yöntemle üç yılda 48 hastayı sağlığına kavuşturduk. Bu konuda ilimizde artan hasta sayısını ve hasta taleplerini de göz önüne aldığımızda bu cerrahinin hastanemizde rahatlıkla yapılabildiğini ve her geçen zamanda ivmenin arttığını söyleyebiliriz. Hastanemizin imkanlarını en iyi şekilde kullanarak ilimiz ve bölgesi için bu yöntemi geliştirmeye ve halkımıza daha kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.