Anal fissür tedavisi fiyatları ne kadar?

anal fissur tedavisi fiyatlari ne kadar manset

Anal fissür, makat çatlağı olarak bilinen önemli bir rahatsızlıktır. Altında yatan bir rahatsızlığın sonucu olarak gelişebileceği gibi farklı bir sebep ile de ortaya çıkabilir

Rektum olarak da bilinen kalın bağırsağın son noktası (anal bölgeye bağlayan kısım) ve çevresinde görülen anal fissür, kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren bir hastalık olması ile tanınınır. Hastalar genellikle acı hissi ile doktora başvururlar ve yapılan tetkikler sonucunda bu hastalık ortaya çıkartılır.

Anal fissür ya da makat çatlağı tedavisi öncesinde mutlaka altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir. Bunun temel sebebi, kişinin ilerleyen zamanda yeniden bu rahatsızlık ile karşılaşmasının önüne geçmektir. Makat çatlağı rahatsızlığına kabızlık ve ishal genel olarak neden olmaktadır. Ancak bunun yanı sıra dışkılama sırasında fazlasıyla ıkınma gerçekleşiyorsa ya da tuvaletin aşırı derecede tutulması söz konusu ise yine bu rahatsızlığa neden oluşturulmaktadır.

Anal fissür tedavisi fiyatları ne kadar?
Yaygın adı makat çatlağı olarak geçen anal fissür, makat bölgesinin çeşitli sebeplerden dolayı harabiyete uğramasıdır. Uzun süren ishal ve kabızlık durumlarında, çokça geçirilmiş doğumlar ve tuvalet anında zorlanmalar sonucu makat çatlağı gelişebilmektedir. Anal fissür sorunu hem erkek hem kadınlarda her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Anal fissür sorunu yaşayan çoğu insan tedavi sürecine kendini atmak istemez çünkü mahrem bölgesinde olmasından utanç duyabilmektedirler. Bu süreçte hastalığın kendi kendine ortadan kalkmasını beklerler ama bekledikleri gibi bir sonuç gelişmez. Tedavi edilmediğinde herhangi bir kötü sonuç doğuracaklarına inanmayanlar da vardır. Tedavi olunmadığı taktirde kişinin yaşamına olumsuz etkiler vermektedir. Ayrıca her dışkılama esnasında makat çatlağı olan bölge dışkı ile temas edebilir ve enfekte olma riski oldukça yüksek ihtimaldir. Anal fissür tedavi yöntemleri cerrahi ve botolinium toksini

olarak yapılmakta, uygulama sonrası başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bir diğer adı ile makat çatlağı, başlangıçta ciddi sorun gibi görünmeyebilir ve akut olarak gelişmektedir. İlerlemiş hali yani kronikleşmiş olan makat çatlakları mutlaka cerrahi tedavi ile tedavi edilebilir. Anal fissür cerrahi tedavi dışında ameliyatsız olarak da hastalara başarılı sonuçlar verir, botolinum toksini enjeksiyonu ameliyatsız tedavi grubunda yer almaktadır. Erken teşhis ve tedavi edildiğinde hasta ilerlemesinin önüne geçerek oluşacak acı ve ağrıdan uzak olacaktır. Anal fissür şikayetlerinden yakınan hastalar tedaviyi yöntemini düşündükleri kadar tedavi ücretleri konusunda da düşünmektedir. Alanında uzman doktorlar ve hijyenik hastane koşulları altında bu ücret hastalığın derinliğine, uygulanacak cerrahi tipine ve hastane merkezine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.