Anne Organlarıyla Oğluna İkinci Kez Hayat Verdi

anne organlariyla ogluna ikinci kez hayat verdi manset

Aydın’da bir anne, altı aydır haftada üç kez hemodiyalize giren oğluna böbreklerini vererek çocuğuna ikinci kez can verdi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde ilk organ nakli gerçekleştirildi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı, Ankara Başkent Üniversitesi’nden gelen doktorlarla birlikte ilk organ naklini gerçekleştirdi.

Son altı aydır hemodiyalize haftada üç kez giren 29 yaşındaki bilgisayar teknisyeni Murat Mutun, böbrek nakli için hastaneye başvurdu. İzmir başta olmak üzere çeşitli hastanelerde organ nakli için temaslarda bulunan Murat Mutun’a uygun böbreğin bulunmaması üzerine annesi Fadime Mutun(55) oğluna hayat vermek için gönüllü bağışçı oldu. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde faaliyete başlayan organ nakli kliniği doktorları, oğluna hayat vermek isteyen anne Fadime Mutun’un operasyonunu eğitim aldıkları Ankara Başkent Üniversitesi ekibiyle gerçekleştirdi.

Ankara Başkent Üniversitesi’nden Aydın’a gelen Türkiye’nin ilk başarılı böbrek nakli yapan Genel Cerrah Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde Başkent Üniversitesi doktorlarından Prof. Dr. Gökhan Moray, Yrd. Doç. Dr. Mahir Kırnap ve Yrd. Doç. Dr. Aydıncan Aktur, ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrah Yrd. Doç. Dr. Erdem Barış Çartı, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan Ünsal ile birlikte ilk organ naklini gerçekleştirdi. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, ilk organ nakli yapılacak olan hastaları ziyaret edip yakından ilgilendi.

GÖZ YAŞLARINA HAKİM OLAMADILAR

Oğluna ikinci kez can vermenin mutluluğunu yaşayan anne Fadime Mutun, ameliyat öncesi göz yaşlarına hakim olamadı. Böbrek nakli yapılacak olan Murat Mutun, ağlayan annesine sarılıp öptü. Oğlu adına çok mutlu olduğunu ifade eden anne Fadime Mutun, “Oğluma bir can daha veriyorum” dedi.

“ANNEMİN HAKKINI ÖDEYEMEM”

Son 6 aydır böbrek rahatsızlığı olduğunu ifade eden Murat Mutun, “Birkaç hastanede tedavi oldum. Böbrek rahatsızlığımın kronik olduğu teşhis edildi. Haftanın 3 günü diyaliz makinasına bağlı hayatımı sürdürüyorum. Annem bana böbreğini veriyor. Hatta şunu diyebiliriz annem bana ikinci bir can veriyor. Allah razı olsun hakkını hiçbir şekilde ödeyemem” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.