Kabızlık nedir? Kabızlığın sebepleri nelerdir?

kabizlik manset

Bağırsak hareketleri seyrekleştiğinde ve dışkının atılması zorlaştığında kabızlık meydana gelir. Bu durum, genellikle beslenme şekli ve düzeninin değişmesinden veya yeterince lifli gıda tüketmemekten kaynaklanır. Şiddetli acı veya ağrı çekiyorsanız, dışkınızda kan gözlemliyorsanız veya üç haftadan daha uzun süredir kabızlık çekiyorsanız; doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kabızlık Nedir?

Haftada üç defadan az görülen bağırsak hareketi kabızlığın teknik tanımıdır. Bununla birlikte bağırsak hareketinin sıklığı, kişiye göre değişebilir. Bazı insanlarda günde birkaç defa bağırsak hareketi görülebilirken bazı insanlarda ise haftada sadece bir veya iki kere görülür. Bağırsak hareketleri arasındaki süre uzadıkça dışkının atılması zorlaşır. Kabızlığın diğer belirtileri ise şunlardır:

-Dışkının kuru ve sert olması
-Bağırsak hareketi esnasında acı çekmek ve dışkıyı atmakta zorlanmak.
-Dışkı atıldıktan sonra bağırsakların tamamen boşalmadığını hissetmek.

Kabızlık, Vücut İçinde Bir Hasara veya Başka Sağlık Sorunlarına Yol Açar mı?

Dışkının yumuşak, bağırsak hareketlerinin ise düzenli olmadığı durumlarda bazı komplikasyonlar görülebilir:

-Rektumdaki damarların şişip iltihaplanması (hemoroid).
-Sertleşen dışkının dışarı atılması esnasında anüsün zorlanması, buna bağlı olarak anüs üzerinde çatlakların oluşması (anal fissür).
-Sıkışan ve enfekte olan dışkıdan dolayı bağırsak duvarından çıkan keseciklerde enfeksiyon oluşması (divertikülit).
-Rektum ve anüste çok fazla dışkı birikmesi (fekal impaksiyon).
-Bağırsak hareketi sağlamak için ıkınırken leğen kemiği bölgesinin taban kaslarına zarar verilmesi. Bu kaslar, idrar torbasını kontrol eder. Uzun süre boyunca çok fazla ıkınmak, idrar torbasında sızıntıya neden olabilir (stres üriner inkontinans).

Kabızlığın Nedenleri

Kabızlığın, yaşam biçiminden kaynaklanan başlıca nedenleri şunlardır:

-Lif oranı düşük gıdalar tüketmek.
-Yeterince su içmemek.
-Yeterince egzersiz yapmamak.
-Günlük rutini değiştirmek (seyahat, yeme alışkanlıkları ve uyku zamanında değişiklik).
-Gereğinden fazla süt veya süt ürünleri tüketmek.
-Stres.
-Bağırsak hareketi için vücudu zorlamak.

Kabızlığa neden olan sağlık durumları şunlardır:

• İç salgı bezleriyle ilgili sorunlar (tiroit yetmezliği, diyabet, üremi, kalsiyum fazlalığı).
• Kalın bağırsak kanseri.
• İrritabl bağırsak sendromu (IBS).
• Divertiküler hastalıklar.
• Çıkış disfonksiyonu. (Leğen kemiği bölgesi tabanındaki kasların koordinasyonundaki bozukluk. Leğen kemiği ve aşağı karın bölgesindeki organları destekleyen bu kaslar, dışkının atılması için gereklidir.)
• Omurilik hasarını da içeren nörolojik bozukluklar: Multipl skleroz (MS), Parkinson, felç.
• Bağırsak tembelliği.
• Bağırsak tıkanması.
• Yapısal sindirim sistemi bozuklukları.
• Çoklu organ hastalıkları.
• Hamilelik.

Kabızlığın Nedenini Anlamak İçin Hangi Testler Yapılmalıdır?

Laboratuvar testleri: Tiroit yetmezliği, anemi ve diyabet olup olmadığınızın anlaşılmasına yarayan kan ve idrar testleridir. Enfeksiyon, iltihap ve kanser belirtisi olup olmadığını anlamak için de dışkı örneği test edilir.

Görüntüleme testleri: Kabızlığa neden olan diğer nedenleri görebilmek için bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya alt sindirim sistemi testleri yapılabilir.

Kolonoskopi: Kamera yardımıyla bağırsağın içi görüntülenebilir. İşlem esnasında, kanser veya başka bir sorun olup olmadığını anlamak için doku örneği alınabilir (biyopsi). Doktorunuz, kolonoskopi esnasında rastlanan polipleri alacaktır.

Kolorektal geçiş testleri: Bu testler, hap veya yiyecek formundaki bazı radyoaktif maddeleri küçük bir dozda almayı içerir. Sonra da bu maddelerin bağırsakta nasıl ve ne kadar süre boyunca yol aldığı takip edilir.

Diğer bağırsak fonksiyonu testleri: Doktorunuz, anüs ve rektumun dışkıyı boşaltma veya tutma faaliyetlerini kontrol etmek için test isteyebilir. Bu testler, kabızlığın nedenlerini saptamak için, belli bir türdeki x-ray ile yapılır.

Kabızlığın Ameliyat ile Tedavisi

Kabızlığın tedavisi için ameliyat nadiren gerekir. Eğer kabızlık, bağırsakta yapısal sorunlara neden olduysa doktorunuz ameliyat önerebilir. Bu yapısal sorunlar arasında bağırsak tıkanıklığı, anüste yırtık (anal fissür) veya rektumun vajinaya uzanan kısmında sarkma (rektal sarkma) yer alır. Bağırsak, rektum veya anüste kanserli hücreye rastlanılırsa da ameliyat gerekebilir.

Kabızlık Tedavisi için Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Şu durumları kendinizde gözlemlemeniz halinde doktorunuzu aramalısınız:

-Kabızlık sizin için yeni bir sorun ise
-Dışkınızda kan oluyorsa
-İstemediğiniz halde kilo veriyorsanız
-Kabızlık üç haftadan fazla sürdüyse

Bağırsak hareketleriniz hakkında, doktorunuzla açık ve dürüstçe konuşabilirsiniz. Kabızlık geçici bir durum olabileceği gibi uzun süreli bir sorun da olabilir, hatta daha ciddi bir sorunun belirtisi de olabilir. Bundan dolayı, bağırsak hareketlerinizde değişiklik varsa veya bu değişiklik hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başladıysa, doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.