Karın Duvarı Fıtıkları

Karın Duvarı Fıtıkları

Karın duvarı fıtığı ameliyatları açık ya da kapalı yapılabilmekle beraber mümlünse laparoskopik (kapalı) yapılması tercih edilmektedir. Laparoskopik yöntemin de IPOM, IPOM plus, e-TEP gibi birçok yöntemi mevcuttur.

Uygun yöntemle karnın yan tarafından 3 delik delinip karbondioksit gazı ile şişirildikten sonra defekt içine giren organ karın içine çekilir. Sonrasında defektin boyutu hesaplanır ve buraya uygun bir yama karın içine gönderilir.

Bunların hepsi monitörden bakılarak cerrah tarafından diğer 2 delikten yapılmaktadır. Gönderilen yama sağlam karın duvarına tacker denilen vida benzeri raptiyeler ile tespit edilir ve delik düzgün şekilde kapatılmış olur.

Bu şekilde işlem sonlandırılınca karbondioksit gazı boşaltılıp hasta uyandırılır. Bu işlemin en önemli avantajı, açık ameliyata göre büyük bir kesi olmayıp ağrının az olması ve dren konmamasıdır.

Böylece kozmetik sıkıntılarda olmayacak, dren takibi için hasta gelip gitmeyecektir. Yine kesi olmadığı için hastada enfeksiyon riski minimuma düşürülmüş olacaktır. Bu yöntemlerin uygun olmadığı hastalarda açık ameliyat ile karın duvarı serbestleştirilip fıtık onarılmakta ve dren konularak ameliyat gerşekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.