Kasık Fıtığında Neden Laparoskopi?

Kasik Fitiginda Neden Laparoskopi

Kasık fıtıkları ağrı yapar, dış görünüşünüzü bozar, canınızı sıkar ama daha önemlisi ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı belli olmayan, ciddi sağlık sorunlarına yol açar.
“Gerdirmesiz yama yöntemi” ile kasık fıtığı ameliyatı olduğunuz gün eve dönebilir; en kısa sürede işinizin başında olabilirsiniz.
Kasık fıtıkları, kasık bölgesinden çıkan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır: tüm fıtıkların yaklaşık % 80-90’ını oluşturur. Kasık fıtıklarının büyük çoğunluğu erkeklerdedir: her 9 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür.

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı veya diğer adıyla kapalı fıtık ameliyatı, karın duvarına açılan küçük deliklerden yapılır. Göbek yakınından açılan 1.5 cm genişliğindeki delikten içeri zararsız bir gaz olan C02 verilip orada bir boşluk oluşturulur. Açılan delikten içeri kamera sokulur. Bu kamera ile hem sağ hem sol kasık kanalını ve kasık fıtığı bölgelerini aynı anda görmek mümkündür. Ardından açılan 0,5 cm’lik 2 küçük delikten içeri gönderilen el aletleri ile fıtık ameliyatı gerçekleştirilir.

Fıtık ameliyatının başında fıtık kesesi, çevre dokulardaki yapışıklardan kurtarılıp karın içine alınır. Daha sonra rulo şeklinde kıvrılan yama göbekteki delikten karın duvarı içine sokulur. Hafızalı üretilen yüksek teknolojili yamalar karın içinde açılıp eski düz haline döner. Yırtığın olduğu yere yayılan yama üst köşelerinden küçük vidalarla karın duvarına tutturulur.

Yamayı tutturmak için kullandığımız vidalar titanyumdan yapılmıştır ve yaklaşık 3,5-4 mm uzunluğundadır. Kasık fıtığı ameliyatı sırasında bu vidalardan 2-3 adet kullanılır ve bunların hastaya zararı yoktur.

Kasık fıtıkların oluş ve nüks mekanizmasında en önemli etken karın içi basıncıdır. Bu basınç her zaman karnın içinden dışına doğrudur. Kapalı fıtık ameliyatlarında yamanın karnın en iç yüzüne konması nüks ihtimalini azaltır.

Tüm fıtık ameliyatlarında kullandığımız yamalar ve vidalar ABD orijinli olup FDA onaylı yüksek kalitede ürünlerdir ve ömür boyu sizinle kalacağı için hiç bir rahatsızlık vermeyecek şekilde imal edilmişlerdir.

Fıtık ameliyatı yaptığımız her hastaya taburcu olurken mutlaka yazılı bir ameliyat raporu verilir. Bu raporda kullanılan yamanın cinsini marka ve modelini belirten etiketi yapıştırılmıştır. Ayrıca yamanın hangi katmana konduğu ve ne şekilde tespit edildiği mutlaka raporda belirtilir.

Fıtık ameliyatı olduğunuz yerden mutlaka ameliyat raporunuzu isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.