Kıl Dönmesinde Ameliyatsız Tedavi Olabilir mi?

kil donmesinde ameliyatsiz tedavi olabilir mi manset

Halk arasında kıl dönmesi denilen sinüs pilonidalis kuyruk sokumu kemiği üzerinde görülür. Bunda iki gluteal kıvrım arasındaki oluğa yerleşen kılların yürüme sırasında oluşan testere hareketi ile deri içine girmesi ve burada bir yalancı kapsül oluşturarak enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Çoğunlukla uzun süre oturarak çalışanlarda görüldüğü için Jeep hastalığıda denir. Kuyruk sokumundaki cilt dokusundan içeri giren kıl, saç veya yabancı cisimler zamanla cilt altında birikir. Çevresinde yalancı bir kapsül oluşur. Bu kapsül içinde vücut sıvı biriktirir. Bu sıvı enfekte olarak apseleşir. Böyle hastalarda kuyruk sokumundaki şişlik ve şiddetli ağrı vardır. Daha sonra apse açılır ve akıntılar, o bölgede çeşitli delikler oluşur. Makatta ıslaklık ve kaşıntıya yol açar. Bu durumda klasik kıl dönmesi oluşmuştur.

Kıl dönmesi %90-95 kuyruk sokumunda görülür. Bazen nadiren göbekte, koltuk altında da görülebilir. Daha çok erkeklerde görülür.15-40 yaş arasında pik yapar. Kıl yoğunluğu fazla ve aşırı kilolularda görülme olasılığı artar. Daha çok uzun süre oturarak çalışanlarda (şoför, öğrenci vb.) sıktır. Bayanların cildi hassas olduğundan bunlarda kıl dönmesine saç teli, elbise tozları, tüyler yol açabilir.

Hastalarda makat bölgesinde pis bir koku ve akıntı mevcuttur. Kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı vardır. Bazı vakalarda kuyruk sokumunda bir veya birkaç tane delik görülebilir.

Tedavisi cerrahi olup erken başvuran hastalarda lazer, fenol tedavisi ya da mikro sinüzektomi uygulanabilir.

Mikrosinüsektomi Yöntemiyle Tedavi

Mikrosinüsektomi için hastalara önce epilasyon yapılır. O bölge traş edilir ve lazer ile epilasyona tabi tutulur. Bu işlem bittikten sonra operasyon odasına alınır. Steril koşullarda örtüldükten sonra lokal anestezi yapılır. 5-10 dakika lokal anestezinin tutması beklenir. Sonra sinüsün olduğu bölge yaklaşık 2cm’lik bir kesiyle çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır. Sonra altta ölü boşluk kalmayacak şekilde açılan bölge içeriden itibaren tabaka tabaka kapatılır. En son cilde birkaç tane retansiyon sutürü konur ve işleme son verilir. Hasta 10 dakika sonra evine gönderilir. Hasta ertesi günü konulmuş olan pansumanı kaldırır ve operasyon yerini sabah-akşam sabunlu su ile yıkar. 10 gün sonra kontrole gelir ve bu sırada konulmuş olan retansiyon sutürleri alınır. Hasta 1 ay sonra yeniden kontrole çağırılarak herhangi bir problem olup olmadığına bakılır.

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazer cihazı sağlık alanında pek çok tedavide kullanılmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi de bunlardan birisidir. Lazer tedavisinin uygulanışı sinüsotomi tekniği ile benzerdir.

Bölge lokal olarak uyuşturulur. Sonrasında delikler genişletilir. Genişletilen deliklerden küretle girilerek sinüs boşluğu temizlenir.
Ardından lazer cihazının ince ucu ile kıl giriş deliklerinden girilerek sinüs boşluğu 360 derece yani her açıdan etki edecek şekilde lazer ışını ile yakılır. Bu sayede sinüs boşluğu kapatılmış olur. Aynı şekilde kıl giriş delikleri ve varsa apse çıkış deliği de lazer ışını ile taranarak kapatılır.

Sinüs boşluğunun ve kıl giriş deliklerinin lazer ışını ile kapatılması sayesinde tekrar riski en aza indirilmiş olur. Tedavi sonrasında hasta kısa süre dinlenerek gündelik hayatına dönebilir. Kesi ve dikiş olmaması sayesinde iz kalmaz. Bu sayede tedavi sonrasında estetik kaygı oluşmaz.

Fenol ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Kristalize fenol kimyasal bir maddedir. Kimyasal maddeler ile uygulanan tedavilerde amaç kılların bu maddeler yardımı ile yakılmasıdır.

Tedavi için ilk olarak kıl giriş deliklerinin olduğu alan lokal olarak uyuşturulur. Sonrasında delikler genişletilir. Genişletilen bu deliklerden kimyasal madde uygulanır. Bu sayede kıllar ve kılları çevrelen kapsül yanar. Yanan maddeler deliklerden akarak sinüs boşluğundan dışarı atılır ve delikler kapanır.

Kıl Dönmesi Nüks Eder mi?

Kıl dönmesinin yeniden ortaya çıkma ihtimali %3 ila %40 arasında değişmektedir. Nüksü önlemek adına kişisel hijyeninize dikkat etmeli, özellikle kuyruk sokumunun temizliğine, terleme ve pişik oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Bölgede kıl yoğunluğu çok fazla ise, lazer epilasyon önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.