Laparoskopik ve Açık Kolorektal Cerrahi

laparoskopik ve acik kolorektal cerrahi manset

Kolon kanserleri önlenebilir kanserler olup , günümüzde tanı kondukları anda minimal invaziv yöntemlerle cerrahisi yapılmaktadır. Laparokopik (kapalı) kolon kanseri cerrahisinde 3 ya da 4 delik kullanılıp özel aletler ile kanserli kalın bağırsak bölgesi ile çevredeki tümörlü lenf bezleri temizlenerek bir torba içerisinde kasık bölgesindeki 3-4 cm lik bir keşiden dışarı çıkartılmaktadır. Takiben geri kalan bağırsaklar uç uca özel aletler ile birleştirilmektedir.

Açıık cerrahiye göre avantajları; daha az ağrı  hissedilmesi, yara yeri izinin olmayıp kozmetik problemlerinin olmaması, ameliyat sonrası çabuk ayağa kalkıp bağırsakların çabuk çalışması ve ağızdan alımın çabuk olması, hastanede yatış süresinin daha kısa olması ve ameliyat yerinde enfeksiyon, açılma ve fıtık risklerinin daha az olmasıdır.

Laparoskopik cerrahinin mümkün olmadığı (kontrendike) hastalarda açık cerrahi başarıyla tercih edilmektedir. Onkolojik anlamda birbirlerine üstünlükleri saptanmamıştır.

Laparoskopik Kolon Cerrahisinin avantajları nelerdir?

Uygulanan cerrahi müdahale sonrasında ameliyatın tipine ve hastanın sağlık koşullarına göre  elde edilecek sonuçlar değişmektedir. Ancak genel olarak açık ameliyata kıyasla Laparoskopik Kolon Cerrahisi yönteminin avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Ameliyat sonrası daha az ağrı olur
  • Hastaneden taburcu olma süreci daha hızlıdır
  • Ameliyat öncesi beslenme düzenine dönüş daha kısa sürer
  • Bağırsak hareketlerinin normale dönme süreci daha hızlıdır
  • Hastanın iş hayatına ve günlük aktivitelerine dönme süresi açık ameliyata göre daha kısadır.
  • Estetik görünümden elde edilen sonuçlar daha iyidir.
  • Kemoterapi gerekli olacaksa , yaraiyileşme süreci hızlı olacağı için açık cerrahiye göre daha çabuk kemoterapiye başlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.