Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüs hastalığı en çok 18-40 yaş arası erkek hastalarda görülen ve kuyruk sokumu bölgesinde 9 kat fazla görülen bir hastalıktır.

Bunun yanında kıl kökleri olan baş, göbek, ense, koltuk altı gibi tüm bölgelerde nadir de olsa karşımıza çıkabilmektedir.

Bu hastalık tam olarak açıklanamasa da teori de kıl kökünün ters olarak nemli bölgede dönüp içeriye girdiği ve potansiyel boşluk olan bölgede biriken bu kıl köklerinin bir kist yumağı oluşturup zamanla abseler oluşturup daha sonra ciltten bu abselerin delikler ile drene olduğudur.

Hastalığın medikal bir tedavi yöntemi olmamasının yanı sıra erken yakalandığı dönemde , uygun hastalarda birkaç seansta kristalize fenol ile tedavi edilebilme şansı mevcuttur.

Yine abseleşmeyen uygun hastalarda lazer ile tedavi uygun bir yöntem olabilir. Ancak abseleşmiş, büyük potansiyel boşluğu olan hastalarda nüks şansı fazla olacağı için cerrahi alternatifsiz tek yöntemdir.

Bu hastalarda flepli ya da flepsiz yöntemler seçilebilmektedir. Flepli yöntemlerin başarı şansının daha yüksek olduğu ve nüks şansının daha düşük olduğu gösterilmiştir.

Hastanede genellikle yatış süresi 1 gün olup ertesi gün taburcu olan hastalar tekrar etmemesi ve dikişlerinin açılmaması için ilk 10 gün küçük adımlar atmalı, sonrasında bu bölgeye epilasyon tedavisi yaptırmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.