Stoma nedir? Stoma hakkında bilmemiz gerekenler.

stoma nedir

Stoma Nedir?

Stoma, geçirilen Kolostomi veya Ileostomi ameliyatları sonrasında bağırsağın torbaya bağlanması için oluşturulmuş açıklıktır.

Pembe veya kırmızı, nemli ve biraz parlak renktedir.
Stomalar çoğunlukla yuvarlak veya ovaldir.
Stomaların cildin üzerine biraz yapışır, ancak bazıları düz şekildedir.
Stomanız temizlendiğinde az miktarda akabilir.
Stoma kullanırken etrafındaki cilt kuru olmalıdır.
Stomalarla ilgili sık karşılaşılan sorunlar
Stoma kullanan bireyler bu durumdan fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik olarak etkilenmektedirler.

Fizyolojik sorunlar

Dışkı sızıntısı, gaz çıkarma, yorgunluk, iştahsızlık gibi birtakım deri problemleri, kabızlık, ishal, bulantı hazmetme sorunlarıdır

Sosyolojik sorunlar

Bu sorunların başında koku ve dışkı sızıntısı sorunları gelmektedir. Stoma kullanan kişiler, bu durumdan dolayı kaygı duyarak kendilerini sosyal aktiviteler ve toplumdan uzaklaştırabilirler. İş yaşamında, sosyal ortamda kendilerine duydukları güven ve ilgi azalan bireyler birtakım sosyal sorumlar yaşamaktadır.

Psikolojik Sorunlar

Cerrahi operasyondan sonra stoma ile yaşamaya adaptasyon sürecinde yaşanan bedensel değişimler kişide depresyon, kaygı, cinsel sorunlar gibi ruhsal boyutta kişiyi etkileyecek sorunlar yaşayabilmektedirler.
Ancak yapılan çalışmalar sonucu bilinmektedir ki ortalama bu sorunlara adaptasyon süresi ortalama 18 aydır.

Stoma Kullanan bireyler rahat bir yaşam sürebilmek için bazı unsurlara dikkat etmelidir. Bunlara dikkat edildiğinde ileostomi ve kolostomi operasyonları sonrası stoma kullanan bireylerin rahat bir günlük yaşam sürmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları mümkündür.
Beslenme Nasıl olmalı?
Beslenmede temel olarak, diyet kısıtlaması gerekli değildir. Yalnızca dengeli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Ayrıca Aşırı yeme nedeniyle gelişebilen obeziteye dikkat edilmelidir.

Özellikle ileostomisi olan kişiler için tüketilen yiyeceklere bağlı olarak, diyet lifleri, sindirilemeyen gıdalar stoma deliğinde tıkanabilir. Bu nedenle gıdaları doğru bir şekilde çiğnemek önemlidir.

Sindirilemeyen gıdalar önceden doğranmış olmalıdır. Vücutta yüksek miktarda enzim içeren gıdalar 1000 ile 2000 mL sulandırılmış dışkı atılır. Hastalar atılım miktarını azaltmak için aşırı su almaktan kaçınabilir. Bu durum sorun meydana getirebilir. Boşaltım miktarı büyük olduğunda su, çay, kahve veya alkol alınmamalı bu içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Bunlar yerine çorba, meyve suyu ya da tuz ve şeker içeren içecekler almak daha iyidir.

Sindirilemeyen Gıdalar:
Mantarlar
Kök Sebzeler
Yüksek Lifli Gıdalar
Brokoli
Lahana
Mısır vb gıdalar olarak sırlanabilir