Yedi ayda 38 kilo verip hayata tutundu

yedi ayda 38 kilo verip hayata tutundu manset

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yaşayan 35 yaşındaki Deniz Kocayol, yüksek tansiyon rahatsızlığından kilo vererek kurtuldu. Yaklaşık bir yıl önce 100 kilo iken yüksek tansiyondan dolayı rahatsızlık yaşayan Kocayol, hastanedeki yoğun tedavi sürecinin ardından taburcu edilerek yeniden hayata tutundu.

100 KİLODAN 62 KİLOYA DÜŞTÜ
Yüksek tansiyon rahatsızlığından kurtulması için doktorların kilo vermesi yönünde tavsiyede bulunduğu bir çocuk annesi Kocayol, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’na başvurdu. Tüp mide ameliyatı olması uygun görülen Kocayol’un midesi, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz tarafından ameliyatla küçültüldü. Ameliyatın ardından sağlığına dikkat eden Kocayol, 7 ayda 38 kilo vererek 100 kilodan 62 kiloya düşmeyi başardı.

“KRONİK RAHATSIZLIKLARIM KALMADI”
Şeker hastalığına bağlı olarak 5 yıl önce kilo almaya başladığını belirten Kocayol, “Diyabet, kalp ve tansiyon rahatsızlıklarım vardı. Yaşadığım bir tansiyon rahatsızlığı sonucu ölümden döndüm. Doktorlar kilo vermem için tavsiyede bulundu. Mide ameliyatı ile de 7 ayda 38 kilo verdim. Hem tansiyonum, hem de kilom düştü. Diyabet ve kalp rahatsızlıklarım da kalmadı. Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Eyüp Murat Yılmaz doktoruma çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU”
Mide ameliyatı ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Yılmaz ise, “Mide küçüldükten sonra kişi fazla kilolarını kaybetmeye başlıyor. Hedeflenen fazla kiloların ilk 6 ayda yarısı, ikinci ayda diğer yarısı veriliyor. Biz de üniversitemizde artan bir ivmeyle bu ameliyatı başarıyla yapıyoruz. Özellikle obezite cerrahisi ile ilgilenen hocalarımızın oluşturduğu ekip her hafta ameliyatları başarıyla yerine getiriyor. Bu şekilde üniversitemizin Aydın ve çevre illere hizmeti devam edecek” diye konuştu.

“GEREKSİZ AMELİYATLAR YAPILMAMALI”
Obezite arttıkça, cerrahinin de arttığını kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti: “Ancak gereksiz endikasyon ile gereksiz yere ameliyat olmak, hastayı riske atmak demek. Bu yüzden bu ameliyatı olurken özellikle yapan merkezlerin değerlendirilmesi ve tıbbi gereklilik varsa yapılması gerekir. Gereksiz ameliyatlar hasta isteği ile yapılmamalı.” Kaynak: Ses Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.