Divertikülit

Erken teşhis, sağlıklı bir yarın için bugünden atılan güçlü adımdır.

Divertikül, sindirim sisteminin iç yüzeyinde oluşabilen küçük, şişkin keselere denir. En sık olarak kalın bağırsağın alt kısmında yer alırlar. Divertikül özellikle 40 yaşından sonra yaygındır ve nadiren sorunlara sebebiyet verir. Divertikülün varlığı divertiküloz olarak bilinir. Torbaların bir veya daha fazlası iltihaplandığında veya enfekte olduğunda, bu durum divertikülit olarak bilinir. Divertikülit, şiddetli karın ağrısı, ateş, mide bulantısı ve bağırsak alışkanlıklarınızda belirgin değişikliklere sebep olabilir.

Divertikül Nedenleri

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle lif yönünden fakir besinler tüketmeye bağlı olarak kalın bağırsakta dışkının sertleşmesi nedeniyle, rektuma dışkının ilerleyebilmesi adına kalın bağırsaktaki basıncın artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Divertikül genellikle kolondaki zayıf bölgelerin baskı altında kalmasıyla gelişir. Yüksek hayvansal yağ alımıyla birlikte düşük lifli bir diyet, sigara içme, obezite gibi faktörler de divertikül oluşumu riskini artırabilir.

Divertikülün Belirtileri

Şiddetli Karın Ağrısı

Karnın sol alt kısmında şiddetli ağrı, divertikülün belirgin bir semptomudur.

Ateş ve Titreme

İltihaplanma ve enfeksiyon durumlarında ateş ve titreme görülebilir.

Karın Şişkinliği

Karın bölgesinde şişkinlik hissi olabilir.

Kabızlık veya İshal

Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler gözlemlenebilir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Genel sağlık durumu ile ilgili sorunlarla birlikte mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Divertikül Tedavisi

Hafif vakalarda, antibiyotikler ve sıvı diyetle tedavi uygulanabilir. Şiddetli vakalarda veya komplikasyonlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi seçenekler arasında bağırsak rezeksiyonu veya kolostomi ile bağırsak rezeksiyonu bulunabilir.

Kolorektal Hastalıklar

Sizi Dikkatle Dinliyoruz

+90 542 610 59 95

Şikayetleriniz ile ilgili danışmak için bize ulaşabilirsiniz.