Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Erken teşhis, sağlıklı bir yarın için bugünden atılan güçlü adımdır.

Kıl dönmesi, tıp literatüründe “pilonidal sinüs” olarak bilinen bir cilt sorunudur. Genellikle kuyruk sokumu bölgesinde, intergluteal oluk olarak adlandırılan iki kalça arasındaki oyunda ortaya çıkar. Hastalığın temelinde, cilt altında kıl ve tüy birikmesi sonucu oluşan kistlerin iltihaplanması ve apseleşmesi yer alır.

Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle kalça arasında meydana gelen kıl dönmesi basit bir sivilce veya lezyon gibi görülebilir. Fakat bölgede çok fazla kıl birikmesiyle birlikte apse ile birlikte ağrılı bir süreç meydana gelebilir. Kıl dönmesi daha çok kalça arasındaki bölgede gözlemlense de koltuk altı, göbek veya kasıkta da meydana gelebilir. 

Kıl Dönmesi Zamanla İyileşir mi?

Pilonidal sinüs kendiliğinden iyileşmez. Belirtilerin görülmesi sonrasında hızlı bir şekilde uzman doktora gidilmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile tüm rahatsızlık sonuçlandırılmalıdır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Her tedavi yöntemi, hastanın durumuna, hastalığın şiddetine ve tekrarlama riskine bağlı olarak seçilmektedir. Tedavi sonrasında hastaların belirli bakım yönergelerine uymaları ve kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri önemlidir.

01

Cerrahi Müdahale

Küçük kistler veya apseler genellikle lokal anestezi altında basit bir drenaj işlemi ile boşaltılabilir. Ya da genişlemiş veya tekrarlayan kıl dönmesi durumlarında, kistin tamamen çıkarılması gerekebilir. Bu cerrahi müdahale genellikle genel anestezi altında yapılır.
02

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, kıl dönmesinin tedavisinde kullanılan modern bir yöntemdir. Lazer ışığı, kıl dönmesine neden olan kıl foliküllerini hedef alarak tahrip eder. Tedavi 10-15 dakika sürer. Bu yöntem, cerrahi olmayan bir seçenek olarak düşünülebilir, ancak etkinliği ve uygunluk hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir.
03

Fenol Uygulaması (Kristalize Fenol)

Fenol, kıl dönmesi tedavisinde kullanılan kimyasal bir madde olarak bilinir. Bu yöntemde fenol, kıl dönmesinin olduğu bölgeye uygulanarak kıl foliküllerini etkisiz hale getirir. Bu, kıl dönmesinin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi tekrarlama riski olan bir hastalıktır. Ancak başarılı geçen ameliyatlarda bu risk oldukça düşmektedir. Kişi tekrardan kıl dönmesine yakalanma riskini azaltmak için kişisel temizliğine ve ameliyat bölgesinin temizliğine özen göstermelidir. Sık sık duş alınmalı ve kalça bölgesinde kılların birikebileceği yerler iyice yıkanmalıdır. Sırt ve kalça kısmında çok fazla kıl bulunan kişiler ise lazer epilasyon yardımıyla bu kıllardan kurtulabilirler böylece ileride kıl dönmesine yakalanma ihtimali oldukça azalır.

Proktolojik Hastalıklar

Sizi Dikkatle Dinliyoruz

+90 542 610 59 95

Şikayetleriniz ile ilgili danışmak için bize ulaşabilirsiniz.