Kasık Fıtığı

Erken teşhis, sağlıklı bir yarın için bugünden atılan güçlü adımdır.

Kasık fıtığı, karın içinde bulunan bir organın veya bağırsakların karın duvarındaki zayıf bir noktadan sarkması durumudur. Bu durum, genellikle kasık bölgesinde şişlik veya ağrıya neden olabilir. Kasık fıtığı genellikle cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

Tedavi Yöntemleri

Kasık fıtığı tedavisi, cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Bu cerrahi müdahale, açık ameliyat veya laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile yapılabilir. Yukarıda açıklanan laparoskopik yöntem, günümüzde daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde, karın boşluğuna karbondioksit gazı verilerek bir kamera yardımıyla iç organlar görüntülenir, fıtıklaşmış organ karına geri çekilir ve ardından delik kapatılır.

Laparoskopik ameliyatın avantajları arasında daha az ağrı, daha hızlı iyileşme süreci, daha az komplikasyon riski ve kozmetik olarak daha az iz bulunmaktadır. Ancak, her hasta için uygun olmayabilir. Özellikle çok büyük fıtıklar, akciğer problemleri veya ciddi kalp problemleri olan hastalarda açık cerrahi tercih edilebilir.

Tedavi seçimi, hastanın genel sağlık durumu, fıtığın büyüklüğü ve diğer faktörlere bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Hastaların ameliyat öncesinde ve sonrasında doktorlarıyla iletişimde kalarak detaylı bilgi alması ve cerrahi seçeneklerini değerlendirmesi önemlidir.

Konu İle İlgili Akademik Çalışmalarımızdan Bazıları

Kapalı Kasık Fıtığı Onarımı

Videoyu oynat

Fıtıklar

Sizi Dikkatle Dinliyoruz

+90 542 610 59 95

Şikayetleriniz ile ilgili danışmak için bize ulaşabilirsiniz.